Зомбі-пожежі в Канаді палають із загрозливою швидкістю

Дим від пожежі зомбі, сфотографований тут, у Форт-Нельсоні, Британська Колумбія. — надано Sonja Leverkus

17 лютого 2024 р

ТОРОНТО. Навіть у розпал канадської зими залишаються вуглинки минулорічного рекордного сезону лісових пожеж. Так звані зомбі-пожежі горять під товстими шарами снігу з безпрецедентною швидкістю, викликаючи побоювання щодо того, що може принести прийдешнє літо.

Люди, які взимку проїжджають шосе через місто Форт-Нельсон, Британська Колумбія (БК), можуть легко побачити — і відчути — хмари білого диму, що випливає з ґрунту навколо них. Соня Леверкус, пожежник і вчений, яка живе в невеликому північно-східному містечку Британської Колумбії, пригадала, як їздила під час снігової бурі в листопаді, але снігопад не виглядав білим. Швидше, за її словами, він був блакитно-сірим через дим у повітрі. 

«Я ніколи не відчував снігової бурі, яка пахла б димом», — сказав Леверкус, який живе на півночі Британської Колумбії більше 15 років. 

Ці шлейфи все ще було видно в лютому, додала вона, навіть у люті холодні дні, коли температура опускалася до -40C (-40F). Дим у Форт-Нельсоні є результатом зомбі-пожеж, які також називають зимовими пожежами. Вони являють собою безполум’яні тліючі осередки, які повільно горять під поверхнею, і зберігаються завдяки органічному ґрунту під назвою торф’яний мох, поширеному в бореальних лісах Північної Америки, і товстим шарам снігу, який ізолює їх від холоду. Ці пожежі не є чимось незвичайним.

Експерти кажуть, що за останні 10 років у Британській Колумбії було в середньому п’ять або шість, які продовжували горіти в холодні місяці. Але в січні провінція спостерігала безпрецедентний пік із 106 активних зомбі-пожеж, що викликало занепокоєння серед вчених-пожежників щодо того, що тління означатиме для майбутнього сезону лісових пожеж. Більшість зазвичай гаснуть самі по собі до весни, але, згідно з даними провінції, 91 все ще горить у Британській Колумбії, і ті, які не вдасться загасити до березня, можуть знову спалахнути, коли розтане сніг і вони потраплять у повітря. 

Через це вчені пов’язали їх із раннім початком сезонів лісових пожеж. У сусідній провінції Альберта також спостерігається сплеск цих зимових пожеж: станом на початок лютого горіло 57 пожеж — майже в 10 разів більше, ніж у середньому за п’ять років. 

«Це продовження тління протягом зими, я вважаю, дуже тривожне спостерігати», особливо після рекордного сезону лісових пожеж у Канаді минулого року, сказала Дженніфер Бальтцер, професор біології Університету Вілфріда Лор’є та Канадська кафедра досліджень лісів і глобальних проблем. Зміна. 

Понад 18 мільйонів гектарів (44 мільйони акрів) землі були спалені лісовими пожежами в Канаді в 2023 році — площа приблизно розміром з Камбоджу — що значно перевищує середній показник по країні за 10 років. Цей сезон був одним із найфатальніших у новітній історії, коли кілька пожежників загинули під час виконання службових обов’язків.

Тисячі людей були вимушені покинути свої домівки, і наслідки відчули далеко за межами Канади, коли в червні дим накрив велику частину США.

«Цей жахливий сезон лісових пожеж є однією з причин, чому Британська Колумбія зараз спостерігає таку велику кількість зомбі-пожеж», — сказав Майк Фланіган, професор і експерт з боротьби з пожежами в Університеті Томпсон-Ріверс в Келоуні, Британська Колумбія.

Здебільшого це пожежі, які не вдалося повністю загасити до осені минулого року просто через брак ресурсів, сказав він. До кінця року офіційні особи зафіксували понад 2200 лісових пожеж у Британській Колумбії.

Професор Фланніган сказав, що ще одна причина – сильна посуха, з якою провінція має справу протягом останніх двох років.

Згідно з картою посух у провінції станом на лютий більша частина Британської Колумбії переживає середні та екстремальні рівні посухи.

Як і зомбі-пожежі, посуха також була помітною, сказав Леверкус.

Коли минулого літа була в лісі, вона сказала, що помітила, що струмок, який раніше текла вільно, тепер «просто калюжі».

Ці умови посухи зберігалися протягом зими. У провінції випало настільки мало снігу, що один гірськолижний курорт у регіоні Південний Карібу Британської Колумбії був змушений закрити свої двері на початку січня на решту сезону.

Колись пожежі зомбі були нечастими, але вчені кажуть, що останніми роками вони стали більш поширеними через швидке потепління клімату.

Наразі за ними стежать офіційні особи, сказав Форрест Тауер, офіцер з пожежної інформації BC Fire.

Він сказав, що багато з них неможливо загасити вручну, оскільки більшість сил пожежогасіння провінції перебувають у перерві через міжсезоння. За його словами, вони поки що не становлять небезпеки.

Але головне занепокоєння полягає в тому, що пожежі можуть спалахнути знову, якщо у Британській Колумбії навесні буде дуже мало снігу чи дощу.

Якщо це станеться, він сказав, що сезонні лісові пожежі провінції можуть бути негайно введені в дію в березні або квітні.

Професор Фланіган сказав, що ще занадто рано прогнозувати, як саме виглядатиме майбутній сезон пожеж у Британській Колумбії, але те, що спостерігалося в провінції, «досить незвичайне».

І оскільки це рік Ель-Ніньо, який визначає спекотні та сухі умови для західної Канади, професор Фланіган сказав, що «сценія готова для дуже активної весни». — BBC

https://saudigazette.com.sa/article/640489/World/America/Zombie-Fires-burning-at-an-alarming-rate-in-Canada