Крик душі європейських мисливців

Дорогі друзі – шанувальники природи! Представляємо вашій увазі короткометражний документальний фільм, що створено Чесько-Моравською мисливською асоціацією у співпраці з їхніми провідними експертами, котрий зосереджується на проблемах, які спричиняють скорочення популяцій дрібних тварин.
У документальному фільмі чітко визначено, що однією з найбільш критичних причин такого занепаду є виключно споживчий спосіб управління сільськогосподарськими землями, і паралельно пропонуються можливі рішення.

Стислий переклад фільму українською:

“Дрібні тварини – індикатори екологічної стійкості агроландшафтів, останні трансформації яких неприпустимі для Чехії. Так, департамент орнітології повідомляє, що чисельність малих і співучих пташок зменшується. Ми – мисливці Чехії спостерігаємо зменшення кількості “малої дичини” – зайців, фазанів, куріпок, качок та інших видів.

Існування дрібних тварин в основному залежить від ситуації на сільськогосподарських полях. Впродовж ХХ ст. сільськогосподарські технології різко змінилися та стали індустріальними. Малі землевласники втратили зв’язок зі своєю землею. Фермери раді коли хтось орендує їх землю, оскільки ця оренда покриває податок, тому вони часто навіть не знають що відбувається в їхніх наділах.

Сучасне сільське господарство в його комерційній формі виснажує ґрунти та інші природні ресурси. Агрохолдинги використовують фертилізацію, гербіциди і пестециди, нові варіації високоврожайних рослин, які не є життєздатними для довгого проміжку часу.

Великий розмір наших полів слугує фізичним бар’єром для багатьох видів тварин, не лише малих. Чеському агроландшафту бракує багатьох малих елементів, таких як кущів, реміз та боліт. Також не вистачає мозаїчності, наприклад більше малих полів.

Інша проблема – велика кількість використання агрохімікатів.

Заєць – типовий вид, що живе на сільськогосподарській землі й сильно реагує на навколишнє середовище. Ми явно бачимо, що вживання пестицидів спочатку токсично впливає на зайців, а потім на культури якими цей вид харчується. Ми спостерігали, що популяція зайців, яка пережила часи соціалізму в 70-80-х роках , зараз майже раптово щезла. Замість повторної обробки, поля просто обприскують гліфосатом і всі зайці, що живуть в цьому полі вмирають.

Наступна проблема – механізація. Великі агромашини пошкоджують гнізда й травмують звірів, а також новонароджених оленів, зайців, й інших тварин, які шукають прихистку в полях.

Одним з шляхів як мисливці могли б покращити ситуацію це почати змінювати структуру агроландшафту. Це важке завдання, але кожен чеський мисливець повинен почати з практикування, наприклад, фруктових садів на своїх землях, тобто тих речей, що зламають монокультуру й не будуть оброблюватись хімікатами.

Мисливці, які володіють землею, не орендують її, а використовують для покращення навколишнього середовища диких тварин. Проста річ, яку вони можна зробити – домовитися з місцевою владою. Кожне чеське село володіє десятками гектарів колишніх полів, таким чином мисливці могли б домовитися відновити ці поля, або ж змінити їх на поля під паром, багаторічними культурами, ягідниками, садами. Або ж перетворити окремі частини таких полів на біогалявини та міграційні симуги для цих тварин”.

Коментар фахівця АсоціаціїВасиль Новицький, доктор сільськогосподарських наук, фахівець з польової фауни – “Порівняно з Чехією, яку я добре знаю, українські реалії виглядають не просто проблемою, а суцільною катастрофою на подолання наслідків якої вже потрібні десятиліття! Наша влада не хоче бачити і чути про те екологічне лихо, яке спіткало не лише польову фауну, а і всю сільську місцевість України і, нічого не роблячи для виправлення ситуації, продовжує штампувати свої бізнес-закони, наприклад про консолідацію сільгоспземель, які, в разі прийняття, остаточно знищать сільське довкілля нашої батьківщиниа це – 70% її території“.