Прошло совещание по практическим вопросам перехода имущественных прав на земельные делянки в ходе реорганизации предприятий Гослесагентства Украины

М.Попков

«Земельный вопрос» один из самых сложных в ходе реорганизации предприятий, что вызвано пробелами в законодательстве и необходимостью оперировать нормами прецедентного права, в частности решениями Верховного Суда Украины.

Вчера в режиме ZOOM под председательством первого заместителя Гослесагентства Виталия Пуня прошло совещание в ходе которого руководители и специалисты территориальных органов  Гослесагентства смогли задать вопросы юристам специализирующимся на земельном праве.  Ведущими экспертами в ходе совещания были первый заместитель председателя Укргеокадастра Анатолий Мирошниченко и начальник управления государственной регистрации имущественных прав Минюста Украины Анатолий Лещенко.

Совещание было хорошо подготовлено о чем свидетельствует заранее высланный черновик протокола совещания, содержащий важные пояснения и четко сформулированные вопросы, пояснения  и сформулированные вопросы (текст черновика протокола размещен ниже). На следующей неделе документ будет доработан и, как мы надеемся станет достоянием всей отрасли.

Мне удалось пообщаться с некоторыми участниками совещания. Все они высоко оценили информацию экспертов и почерпнули много новой, в основном позитивной, информации. Главные месседжи, которые я понял  из рассказов участников совещания сводятся к следующему:

***

[hide for=”all” exclude=”administrator”]

«Вакуума не будет», другими словами в любом случае предприятия правоприемники сразу после передачи имущества смогут осуществлять необходимые работы на землях предприятий, прекращающих свою деятельность;

«Дальше каждый сам по себе». Процессы реорганизации в предприятии правопреемнике и предприятиях останавливающих свою деятельность протекают параллельно и после подписания передаточной ведомости практически не связаны друг с другом. Правоприемник начинает нормально работать, а предприятия доноры продолжают процесс остановки деятельности, который может длиться годами.

«2022 год для лесной отрасли – год регистрации земель в кадастре и оформления прав на пользование землей». Эксперты подчеркивали срочность данной работы, но мне не удалось выяснить, какой срок устанавливается для её выполнения и есть ли санкции за затягивание или игнорирование этой работы.

Детали ответов на заранее сформулированные вопросы я не понял, но очевидно, что предприятия, не имеющие никаких правоустанавливающих документов на землю, могут столкнуться с случаями самозахватов и конфликтов с местными властями. Особенно это касается предприятий в составе которых находятся неоформленные земли аграрных лесхозов, принятые в 2011-2013 году. На момент передачи они были государственными, а сейчас стали коммунальными, что создает новые возможности для территориальных громад и риски для лесных предприятий.

Хочу подчеркнуть, выше приведено моё субъективно восприятие информации, которое наверняка отрывочно и возможно не верно. Прошу меня поправить и дополнить в комментариях.

Уверен в том, что многим будет интересно послушать совещание, которое вроде записывалось и очень надеюсь, что Гослесагентсво выложит запись или подготовит качественный протокол, содержащий все детали важные для быстрого и эффективного решения земельной проблемы в ходе реорганизации.

Надеюсь, получить протокол в качестве официального ответа на наш запрос, срок ответа на который уже истек. В этой связи никаких претензий нет: теперь я понимаю, что Гослесагентство до вчерашней пятницы само не знало точных ответов на заданные нами вопросы.

  Вместе с тем вчерашнее совещание, хоть и пролило свет на некоторые вопросы, не дало окончательного утвердительного решения.  К обсуждению этого вопроса было бы целесообразно подключить  представителей Госэкоинспекции и услышать их точку зрения. Ведь мнение даже самых лучших экспертов в области земельных вопросов, тем более высказанное в онлайн-режиме, не является юридическим документом. Для устранения непредвиденных ситуаций в будущем  важно что бы был юридический документ, подписанный руководителями ведомств, причастных к решению этого вопроса.  Это будет своего рода гарантией  руководителям лесных предприятий, которые в конечном итоге и будут нести ответственность за принятые решения. Иначе  это все  слова.

Ниже размещен черновик протокола и ссылка на материал в котором приведены ответы на наш запрос по обсуждаемой теме.

                                                                                                                                                                       Проект

                                                                            ПРОТОКОЛ

засідання робочої групи 17.12.2021 щодо вирішення проблемних питань стосовно реєстрації земельних ділянок лісогосподарського призначення державної форми власностіправовнаступниками 

Віталій ПУНЬ:

На виконання протокольного доручення Кабінету Міністрів України від 18.06.2021 № 28726/1/1-21 до Указу Президента України від 7 червня 2021 р. № 228 Держлісагентством здійснюється реформування лісового господарства шляхом укрупнення державних лісогосподарських підприємств, а саме – припинення державних лісогосподарських підприємств шляхом реорганізації та приєднання їх до іншого державного лісогосподарського підприємства.

Частиною першою статті 141 Земельного кодексу України визначено, що підставами припинення права користування земельною ділянкою, зокрема, є:

в) припинення діяльності релігійних організацій, державних чи комунальних підприємств, установ та організацій.

Однак у правовій конструкції пункт «в» частини 1 статті 141  Земельного кодексу України вжито термін «припиненнядіяльності» вказаних у ній юридичних осіб, а не «припинення»  таких юридичних осіб.

З огляду на це, Верховний Суд України в постанові від 02.04.2019                   у справі № 921/710/17-г/б висловив правову позицію щодо застосування норм права, а саме – суд дійшов висновку, що приписи пункту “в” частини 1                   статті 141 Земельного кодексу України слід розуміти таким чином, що припинення права користування земельною ділянкою з підстав припинення установи допускається лише у випадку, коли припинення останньої виключає правонаступництво, тобто наведені положення Земельного кодексу України потрібно застосовувати таким чином, що коли відбувається припинення особи без правонаступництва, то у такому випадку виникають підстави для припинення права користування земельною ділянкою.

У разі ж реорганізації особи, зміни її організаційно-правової форми чи назви, підстави для припинення права користування земельною ділянкою не виникають  (пункт 7.3 висновку Верховного Суду України від 02.04.2019  у справі № 921/710/17-г/б).

Частиною п’ятою Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов’язковими для всіх суб’єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Тобто, у разінаявностіправонаступника у набувача права постійногоземлекористування, вказане право переходить до такого правонаступника (реорганізованої юридичної особи).

ПРОБЛЕМИ, які виникають у лісгоспів: 

          1.Проте, державні реєстратори відмовляють ЛІСГОСПАМ у реєстрації речових прав постійного користування на земельні ділянки лісогосподарського призначення за правонаступником, посилаючись на положення пункту «в» частини 1 статті 141 Земельного кодексу України, а саме – необхідність отримання розпоряджень відповідних обласних (районних) державних адміністрацій про припинення права постійного користування з наступною передачею права постійного користування земельними ділянками до правонаступника.

ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ:   ………………………………………………………………………………

        2.Державні реєстратори відмовляють лісгоспам у реєстрації речових прав за правонаступником, тому що, аргументуючи, що такі документи мають подавати уповноважені представники Обласних державних адміністрацій (як власник земельної ділянки, за яким зареєстровано речове право державної власності на землю)

ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ: ………………………………………………………………………………

  1. Лісова земельна ділянка сформована і зареєстрована в Державному земельному кадастрі (кадастровий номер є), ПРОТЕ РЕЧОВІ ПРАВА НА ТАКУ ЗЕМЕЛЬНУ ДІЛЯНКУ НЕ ЗАРЕЄСТРОВАНІ (ОДА не затверджує документацію із землеустрою при інвентаризації, винесенні меж в натуру, відведення земельних ділянок)

Який тут порядок реєстрації речових прав постійного користування земельними ділянками за правонаступником(МІНЮСТ)?

ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ: ………………………………………………………………………………

  1. Наявний державний акт на право постійного користування землею, проте відомості про земельну лісову ділянку не внесено до Державного земельного кадастру, кадастровий номер не присвоєно, речові права постійного користування на таку ділянку не зареєстровано.

Який порядок реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЕРЖГЕОКАДАСТР) та порядок державної реєстрації речових прав постійного користування такими земельними ділянками (МІНЮСТ)за правонаступником в цій ситуації?

ВИРІШЕННЯ ПИТАННЯ: ………………………………………………………………………………

  1. Відсутній державний акт на право постійного користування землею, відомості про земельну лісову ділянку не внесено до Державного земельного кадастру, кадастровий номер не присвоєно, речові права постійного користування на таку ділянку не зареєстровано.

Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Лісового кодексу України до здійснення державної реєстрації права постійного користування державних лісогосподарських підприємств земельними ділянками лісогосподарського призначення, які до набрання чинності Земельним кодексом України передані їм на такому праві, це право підтверджується планово-картографічними матеріалами лісовпорядкування.

Який порядок реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі (ДЕРЖГЕОКАДАСТР) та порядок державної реєстрації речових прав постійного користування такими земельними ділянками (МІН’ЮСТ)за правонаступником в цій ситуації?

[/hide]

***

https://www.openforest.org.ua/189960/