Російські окупанти на Донеччині вбили 4 лісників та замінували щонайменше 27 тисяч гектарів лісів: яка ситуація з лісництвами

Розмінування лісів Донеччини. Фото: Ліси України

Євген Вакуленко
17-09-2023 10:03

Цьогоріч лісники Донеччини зустрічають своє професійне свято у важких умовах. В регіоні загинули четверо їхніх колег, ще троє дістали поранень. Самі ж ліси горять, їх вирубують окупанти разом з “чорними лісорубами”, а дикі тварини звідти тікають у сусідню область. Проте є й гарні новини — лісники поступово розміновують ці території та отримують нові пожежні машини. Про ліси Донецької області та тих, хто за ними доглядає, ми поговорили з очільником обласного лісгоспу.

Як працюють лісники під час повномасштабної війни — журналістам Вільного радіо розповів голова Донецького обласного державного управління лісового та мисливського господарства Віктор Стороженко.

Віктор Стороженко
Віктор Стороженко. Фото: Вільне радіо

За час відкритого вторгнення загинули четверо працівників лісгоспів Донеччини

Влітку 2023 року у лісі біля Лимана загинув лісівник Олександр Івков. Чоловік показував саперам розтяжку, аби ті її знешкодили, але не побачив іншу: вибуховий пристрій спрацював та вбив чоловіка.

“Він тоді загинув при розмінуванні, а в нас ще у Слов’янському лісгоспі загинули вже три працівники у бойових діях. Тобто загалом у нашому управлінні загинули чотири працівники. Поранені також були — це три майстри лісу Ямпільського лісництва, але вони вже одужали. У одного з них були такі поранення, що я думав, він не виживе”, — каже Віктор Стороженко.

“Хто воює, а хто краде”: ліси Донецької області страждають від боїв і незаконних порубок

Рік тому було відомо, що на підконтрольній території Донецької області у ході боїв були знищені понад 10 тисяч гектарів лісів.

“Цифра знищених лісів змінилась у більшу сторону, бо обстріли йдуть, і від них горять соснові ліси. Також розбиваються дубові та вільхові ліси”, — каже Віктор Стороженко.

Пошкоджені ліси Донеччини
Пошкоджені ліси Донеччини. Фото: Ліси України

Однак через активні бойові дії в цих районах порахувати, скільки окупанти вже знищили лісів, неможливо.

Додаткової шкоди лісам завдають незаконні вирубки лісів.

“Наші представники регіонального управління нещодавно затримали на машині “чорних лісорубів”. Разом з поліцією спіймали цілу бригаду, яка завдала збитків на 95 тисяч гривень. Ще в іншому місці ми виявили мобільну рубку дубів, там збитків на півтора мільйона гривень. Так що у час війни, хто воює, а хто краде”, — ділиться співрозмовник.

Доля лісів на тимчасово захопленій частині Донеччини окупантів зовсім не турбує, додає Віктор Стороженко.

“Взяти Великоанадольський ліс, який зараз знаходиться на лінії, де йдуть бої. Вони (окупанти, — ред.) вирізають найкращі товсті дерева та вивозять на Маріуполь, щоб будувати фортифікаційні споруди. Тобто ліс знищується”, — наводить приклад очільник лісового господарства Донеччини.

Великоанадольський ліс
Великоанадольський ліс. Скриншот мапи: Пам’ятки.ua

З 27 тисяч замінованих гектарів лісів Донецької області розмінувати вдалося лише 200 гектарів

Ліси Донецької області забруднені мінами та іншою різноманітною вибухівкою.

“Взагалі розміновано ще дуже мало. Зараз ми розміновуємо невеличку площу, десь на місяць один-півтора гектара лісу. На сьогодні розміновано всього близько 200 гектарів лісів. В першу чергу ми розміновуємо території, де ліси знищені пожежами, які слід вирубати та прибирати, бо саме тут дозволені рубки”, — розповідає очільник Донецького обласного лісового господарства.

Міни у Лиманському лісі
Міни у Лиманському лісі. Фото:  державне підприємство Лиманський лісгосп

Станом на вересень 2023 року ЗСУ звільнили від окупантів близько 60 тисяч гектарів лісів Донеччини. З них близько половини — 27 тисяч гектарів — заміновані.

“Дуже складно йде розмінування, бо в першу чергу розміновується інфраструктура, лінії електропередач і тому подібне. Лісом займаються вже в останню чергу. Орки (російські військові, — ред.) дуже щільно мін залишили після себе”, — зазначає співрозмовник.

Розмінування лісів на Донеччині
Розмінування лісів на Донеччині. Фото: Ліси України

Очистити від вибухівки вдалося тільки території Лиманського та Дробишівського  лісництв. А ось територію Ямпільського лісництва досі не вдається почати розміновувати.

“Це як раз майже лінія фронту. Кожен день йдуть обстріли лісництва та селища Ямпіль. У такій нестабільній ситуації ніякі роботи не проводяться, тому що щодня додатково знищуються будівлі”, — каже Віктор Стороженко.

Вибухонебезпечні знахідки у лиманському лісі після бойових дій
Вибухонебезпечні знахідки у лиманському лісі після бойових дій. Фото:  державне підприємство Лиманський лісгосп

Лісники Донеччини отримають три пожежні машини від рятувальників

В результаті тимчасової окупації Лимана місцеві лісники втратили всі свої пожежні машини. Та невдовзі надзвичайники мають передати їм нові.

“Нам ДСНС виділяє три пожежні машини, бо гасити пожежі у лісі повинні лісники. Для цього вони нам передають три машини з підвищеною прохідністю. Зараз йде оформлення документації”, — ділиться Віктор Стороженко.

Знищені окупантами пожежні машини Лиманського лісового господарства
Знищені окупантами пожежні машини Лиманського лісового господарства. Фото: Віктор Стороженко

У Лимані запрацювали стрічкові пилорами, але працівників досі не вистачає

“У Лиманському лісництві запустили дві стрічкові пилорами. Вони зараз випускають брус та дошки для військових та ремонтів будівель, які проводяться у місті Лиман”, — ділиться новиною голова лісгоспу Донеччини.

Проте працівників досі не вистачає — через бойові дії люди сюди не повертаються.

“У нас стабільно працює тільки Слов’янський лісгосп, там вже йде посадка нових лісових культур — буде близько 65 гектарів замість знищенних. Наші люди зі Слов’янського та Лиманського лісгоспів працюють на дровах та лісопродукції фактично під обстрілами. Часовоярське лісництво знищене, там йдуть постійно обстріли. Також бої йдуть у Лиманському лісгоспі”, — розповідає Віктор Стороженко.

Працівники Слов’янського лісгоспу перекопують землю, аби вберегти ліс від пожеж
Працівники Слов’янського лісгоспу перекопують землю, аби вберегти ліс від пожеж. Фото: ДП “Слов’янський лісгосп”

Лісництва Донеччини передали військовим понад 40 тисяч кубів деревини для фортифікаційних споруд

Ще однією важливою задачею для лісників, окрім розмінування, є заготівля дров. Деревина потрібна як цивільним, так і захисникам на фронті.

“Ми військовим через наші лісгоспи поставили вже близько 40 тисяч кубометрів деревини. Крім [фортифікаційних] споруд, їм же треба обігріватися та їжу ще готувати. На блокпости у холодний період необхідні ще дрова”, — говорить Віктор Стороженко. 

Бійці ДСНС розміновують ліси Донеччини
Бійці ДСНС розміновують ліси Донеччини. Фото: Ліси України

Через забрудненість лісів вибухівкою працівники лісгоспів мусять працювати у тандемі з надзвичайниками.

“Ми зараз не всюди можемо заїхати на пожежі, а у ДСНСників є свої сапери, які розміновують, а потім вже гасять пожежі. З ними співпраця дуже плідна. В них теж свято, я їм дуже вдячний та бажаю, щоб були здоровими, бо вони перші на лінії вогню”, — каже очільник Донецького обласного лісового господарства.

Аби зменшити навантаження на бійців ДСНС, лісники вчаться розпізнавати вибухівку самостійно.

“Зараз наші спеціалісти лісгоспів проходять заняття з приводу розмінування. Вони отримають сертифікати та зможуть ідентифікувати вибухонебезпечні предмети, щоб було розуміння, чи можна підходити до того, що знаходяться у лісі”, — додає голова лісництва Донецької області.

Заняття з розмінування з працівниками Лиманського лісгоспу
Заняття з розмінування з працівниками Лиманського лісгоспу. Фото: ДП “Лиманський лісгосп”

Дикі тварини Донеччини мігрують у Дніпропетровську область

До повномасштабного вторгнення у лісах Донецької області не один рік було заборонено полювати, тож у регіоні водилося багато вовків, лосів, косуль та інших диких тварин. З приходом росіян звірів у лісах поменшало. 

“Війна дуже погано впливає на тварин. Загинуло вже багато, особливо в районі Лимана, лісники знаходять розірваних лосей та косуль. Тварини, що виживають, тікають від гучних вибухів. Йде міграція, і за рахунок Донеччини чисельність тварин піднялась у Дніпропетровській області”, — розповідає Віктор Стороженко.

Косуля
Косуля. Фото: Олександр Захаров

Водночас через заборону на мисливство в області стало більше випадків захворюваності на сказ.

“Такі тварини, як лисиці, розводяться досі у дуже великій кількості. Але ж полювання зараз немає, раніше ми ж проводили відстріл хижих тварин, які переносять сказ. Тому наразі в деяких сільських громадах є випадки виявлення сказу у кішок, собак та навіть у корів були випадки. Ми будемо розкладати вакцину проти сказу, але це насправді проблема, бо не проводяться елементарні заходи через заборону полювання”, — додає співрозмовник.

Нагадаємо, нещодавно окупаційні ватажки заявили, що ЗСУ нібито вирубують ліси Лиманської громади та вивозять деревину у західні області країни. Насправді ж ситуація геть протилежна: громади всієї країни везуть дрова на Донеччину, аби допомогти місцевим пережити чергову зиму. До того ж лиманські ліси заміновані та постійно потрапляють під обстріли.

https://freeradio.com.ua/rosiiski-okupanty-na-donechchyni-vbyly-4-lisnykiv-ta-zaminuvaly-shchonaimenshe-27-tysiach-hektariv-lisiv-iaka-sytuatsiia-z-lisnytstvamy/