Сезон у розпалі: коли і як саме треба збирати березовий сік – відео 

30.03.2024 13:50

Одна береза за добу дає від 15 до 30 літрів рідини

На Волині триває сезон збору березового соку. Улюблений багатьма українцями напій заготовляють із минулого тижня, відколи встановилася сприятлива температура. Як правильно обирати місцевість та збирати сік, щоб не зашкодити дереву, дивіться у сюжеті “5 каналу” у випуску новин.

18-річний Ілля змалку збирає березовий сік навесні. Працює неподалік села, допомагає лісівникам заготовляти його. Хлопець розповідає, у них ця справа – родинна.

У Ківерцівському лісництві березовий сік збирають у поліетиленові пакети. Кажуть: метод – сучасніший, ніж у банки. Так всередину не потрапляє дощова вода й різні домішки.

“Мурахи потрапляють, всякі мухи, листя десь попаде, бо ж вітер. В пакеті воно більше чисте екологічніше, ніж в банці. Бо банка відкритого типу”, – сказав майстер лісу Микола Романюк.

Одна береза за добу дає від 15 до 30 літрів рідини. Для збору підходять дерева, яким не менше 50 років. Аби його не пошкодити, лісівники ретельно дотримуються технології.

“На висоті 40-50 см ми робимо технологічні отвори діаметром від 1,5 до 2 см. Але тільки свердлом, не бензопилою, не якимось забиванням труб чи чогось іншого”, – наголосив головний лісничий Орест Мороз.

ЗА ТЕМОЮ

Читайте також: Як збирати гриби та не отруїтися ними: поради лісівників та лікарів.

Щоб після збирання соку дерево не засохло, отвір обробляють і закривають.

“Можна глиною, можна з дерева кілки зробити і забити, щоб воно не витікало”, – розповів лісничий Віктор Вишневський.

Лісівники обирають локації в глибині лісу, якнайдалі від доріг та стихійних сміттєзвалищ. Це гарантує чистоту сировини. А от заготовляти сік у великих містах – лісівники не радять.

“У лісі ви більш впевнені, що він чистий і не завдасть шкоди організму. Сам березовий сік є очисником хорошим для організму, оскільки він має корисні мікроелементи, які не можна знайти у воді”, – запевнив головний лісничий.

Уже незабаром у регіоні очікують істотне потепління. Тож, прогнозують – невдовзі збір березового соку буде закрито.

“Скоро буде закінчуватися. Появляється на дереві брунька і вона вбере весь сік із берези в себе і потім вже перестає бігти”, – пояснив місцевий житель Ілля Парацький.

На Волині цієї весни лісгоспи мають намір заготовити понад 100 тонн березового соку. Половину – державні консервні цехи перероблять для реалізації в магазинах. Відвідувати ліси й збирати сік місцевим жителям – не забороняють. Щоправда, заборона діє на прикордонні території.

Олег Ткачук, Волинська область, “5 канал”.

https://www.5.ua/regiony/sezon-u-rozpali-koly-i-iak-same-treba-zbyraty-berezovyi-sik-video-325228.html