Цифровий ліс: як працюють технології серед природи

06 квітня 2024 15:08 за матеріалами: Подробиці автор: Барашев Роман

Диджиталізація лісового господарства. З дронами та розумними сканерами. Устаткування лісівники задіюють, щоб боротися з незаконним вирубуванням та нелегальними схемами продажу деревини. То, що таке “Цифровий ліс” та як працюють технології серед живої природи? Дізнавався Роман Барашев.

Віктор Насінець, лісівник філії “Звягільське лісове господарство”:

Це мірна вилка, дерев’яна, призначена для виміряння дерев. Ми прикладаємо мірну вилку до дерева, і бачимо діаметр 34 сантиметрів.

Ще 10-15 років тому ліс обстежували ось такими дерев’яними інструментами в руках, розповідає Віктор. На зміну їм прийшли спершу алюмінієві вимірювачі.

Віктор Насінець, лісівник філії “Звягільське лісове господарство”:

Вони менше мають зношуваність і більш чіткі.

І ось тепер – електронні з датчиками та зручним екраном. Вони одразу передають інформацію в комп’ютерну базу. А отже, паперовий облік більше не потрібен.

Ще один прогресивний етап лісової диджиталізації – дроновий. Кілька років тому науковці розробили сканери, які можуть збирати корисну інформацію про ліс із висоти пташиного польоту.

Андрій Манько, інженер-геодезист:

Поміщаються в от таку компактну сумочку. Це прилад, в якому вмонтована скануюча головка, вона встановлюється на безпілотник. Безпілотник літає і робить сканування місцевості.

У результаті ось така 3D-модель лісового масиву. LiDar

Андрій Вороний, директор Департаменту IT-технологій ДП “Ліси України”:

Це є цифровізацією лісу в прямому розумінні цього слова. Ця модель дозволить порахувати запас деревини на ділянці, порахувати кількість дерев, з’ясувати порідний склад.

Сканер уміє навіть визначати діаметр і висоту дерева, каже Андрій. Якщо підняти дрон у небо складно, можна досліджувати лісові багатства ось такими наземними приладами в руках.

У Звягільському лісництві на Житомирщині до заготівлі деревини залучають ось такий механічний лісоруб – гарвестер. Валить і розпилює сосни. Обробляє одне дерево за півтори хвилини. Такої техніки ще небагато в лісництвах України.

Андрій Вороний, директор Департаменту IT-технологій ДП “Ліси України”:

Таких машин працює біля 20. В планах у підприємства – закупівля від 10 до 20 машин в поточному році.

А сучасний навантажувач – форвардер збирає й транспортує колоди. Лісівники підрахували: це диво техніки виконує обсяг роботи, з яким зазвичай здатні впоратися щонайменше 5 бригад лісозаготівників за той самий час.

Григорій Мельничук, майстер лісу:

Проводжу на даній лісосіці маркування та приймання продукції.

Кожен стовбур маркується ось такою биркою. У ній закодовані ринкові характеристики деревини. Цю інформацію теж вносять до цифрової бази даних.

Ольга Морозюк, менеджер Департаменту IT-технологій ДП “Ліси України”:

Були набиті бирки на кожну колоду, на кожний асортимент, визначено клас якості, форвардер нагружає деревину на себе для того, щоб вивозити за межі ділянки.

Андрій Вороний, директор Департаменту IT-технологій ДП “Ліси України”:

Всі наступні операції – переміщення деревини зі складу на склад, відвантаження кінцевому покупцеві, будь-які операції обліковуються в системі. Ми маємо повністю прослідковану історію по кожному асортименту ділової деревини. Проблема незаконних рубок завжди виникає там, де немає контролю. 

Роман Барашев, кореспондент:

Лісоматеріали мають 4 класи якості – A, B, C, D. Найвищий клас якості А – ось перед нами. Порода береза, стовбури рівненькі та товсті, з цієї деревини вироблятимуть переважно меблі.

Тут деревину відвантажують покупцеві. Транспортування контролюють через фотофіксацію та GPS-навігацію.

Ольга Морозюк, менеджер Департаменту IT-технологій ДП “Ліси України”:

На карті ми можемо бачити, як рухається наш транспорт чи рухається він по маршруту, який був виписаний йому на початку робочого дня. 

Також перевірку легальності продукції проводять представники Нацполіції. Вони теж мають доступ до спільної з лісівниками електронної системи з інформацією про кожну партію лісоматеріалів.

Проєкт “Цифровий ліс” передусім створений задля забезпечення ефективного моніторингу та захисту лісових ресурсів, розповідають фахівці галузі. А ось висаджувати ліси машинам ще не довіряють.

– Тобто цифровізація цифровізацією. – Але висаджувати ліс треба, як раніше, руками, без допомоги роботів.

https://podrobnosti.ua/2478718-tsifrovij-ls-jak-pratsjujut-tehnolog-sered-prirodi.html