Садити більше, імпортувати менше

Олександр ВИНОГРАДСЬКИЙ,
Газета “Природа і суспільство”
https://ekoinform.com.ua/?p=16128

Що заважає британцям «нарощувати лісистість»?

Велика Британія є другим за величиною імпортером деревини в світі після Китаю, щорічно ввозячи матеріалів із деревини на суму близько 7,5 млрд фунтів стерлінгів. У країні вирощується лише 20% загальної потреби в деревній сировині. Як Сполучене Королівство вирішує проблеми наповнення власного ринку і чому взялося активно садити більше дерев?

Рекордний імпорт

Імпорт деревини для потреб економіки Великої Британії за останні роки зріс до 80% від потреби. Так, у 2020 році було імпортовано 48 млн кубометрів продукції з деревини, з яких 22% становили пиломатеріали та плити на основі деревини, призначені для використання в будівництві. За даними Timber Development UK, у 2021-му цей показник зріс на 15%, і Сполучене Королівство імпортувало в середньому 1 млн кубометрів пиломатеріалів та листових виробів щомісяця, що стало своєрідним рекордом.

Незважаючи на обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу, обсяги імпорту деревини хвойних порід зросли більше, ніж на 21%, листяних порід – на 26%, а фанери – більше, ніж на 13%.

Між тим, за оцінками Світового банку, окрім Великої Британії, глобальний попит на вироби з деревини менше, ніж за 30 років може зрости втричі, оскільки до 2050-го населення планети, ймовірно, зросте з нинішніх 7,8 млрд до 10 млрд. Це величезне зростання зумовлено, насамперед, вищим рівнем життя, ростом урбанізації, а також, зокрема, невичерпну потребу Китаю в деревині як для будівництва, так і для виробництва.

Як зазначають у Конфедерації лісової промисловості Сполученого Королівства (Confor), ці та інші тенденції посилюються в той час, коли низка інших глобальних подій об’єднується. Зокрема безпека постачання природних ресурсів перебуває під дедалі більшою загрозою через геополітичні потрясіння, про що свідчить російське вторгнення в Україну та різке зростання цін на енергоносії.

Обійдуться без РФ

Сполучене Королівство, в цілому, навряд чи безпосередньо постраждає від санкцій, накладених на РФ. Варто зазначити, що загальний російський імпорт деревини до Туманного Альбіону є відносно невеликим – лише 1,25%. Однак, варто враховувати, що донедавна РФ була найбільшим у світі постачальником деревини. Тому, з огляду на довгострокові економічні санкції проти російського та білоруського експорту, війну в Україні, неминуче виникнуть значні порушення в ланцюгах постачання, стрибки цін і тиск на країни, які імпортували деревину з РФ, України та БР. Вони змушені будуть шукати можливості імпорту з інших джерел, зокрема, і Скандинавії.

Крім того, що РФ є найбільшим загальним експортером продукції з деревини, вона також є найбільшим експортером пиломатеріалів. Хоча Сполучене Королівство імпортує з РФ лише 6% хвойних пиломатеріалів і 7% фанери, вплив на його будівельний сектор буде набагато ширшим, оскільки загальна глобальна доступність продукції з деревини зменшиться, а конкуренція, ймовірно, значно посилиться.

Як зазначають у Confor, ще до російського вторгнення в Україну, зокрема, в 2021 році, коли попит на деревину перевищував пропозицію, а ціни на деревину значно зросли, британський будівельний ринок відчув тягар збільшення витрат, що призвело до затримок із завершенням багатьох проєктів.

«Чистий нуль» під загрозою

Національна федерація будівельників Великої Британії закликала уряд втрутитися в ситуацію з великою залежністю країни від імпортованої деревної продукції та попередила, що цільові показники щодо житлового будівництва можуть опинитися під загрозою. До прикладу, ціни на деревину стрімко зростають, у тому числі, й через збільшення попиту на індивідуальні будинки замість квартир у багатоповерхівках, що призводить до збільшення елементів, де потрібне дерево (балки, дах тощо).

На додаток до потенційних проблем із ланцюгами постачання деревини, також залишається певна невизначеність через Brexit. Нові правила та зриви поставок можуть означати, що матеріали з-за кордону часто надходять із затримкою або їх важко отримати. Дефіцит робочої сили також відіграв свою роль, зокрема, брак водіїв вантажних автомобілів.

Хоча тенденція до зростання попиту на деревину у Сполученому Королівстві та в усьому світі є очевидною, власні прогнози британського уряду показують, що поставки домашньої деревини почнуть скорочуватися у 2030-х роках, тобто в майбутньому деревини буде ще менше, ніж зараз. Це може лише негативно вплинути на план Великої Британії досягти «чистого нуля» до 2050 року. Шлях до нього частково залежить від більшого поглинання вуглекислого газу, тому значний внесок у це питання може бути здійснено за рахунок продуктивної посадки нових дерев.

Для багатьох людей та екологічних організацій садіння дерев є очевидною відповіддю на глобальне потепління, і на це є вагома причина. Деревина є справді стійким ресурсом: це не тільки легкодоступна заміна багатьох матеріалів, які мають набагато вищі навантаження на викиди (цегла, бетон, сталь, поліуретан), але й дерева, з яких вона походить, також є великими поглиначами CO2.

Потрібні взаємні зусилля і розуміння

Експерти та лісові фахівці зазначають, що Велика Британія має хороші умови для вирощування деревини для будівництва будинків та є світовим лідером у сертифікації того, що її ліси управляються раціонально. Між тим, хоча уряд Великої Британії заявив про амбіції посадки більше дерев, у реальності на місцях було мало дій у цьому напрямку. Як зазначають у Confor, причини, чому пропозиція деревини у Великій Британії скорочується саме тоді, коли потрібно її збільшити, складні й варіюються від застарілих уявлень про продуктивне лісове господарство до розриву між споживчим попитом на деревину та розумінням необхідності садити ліси.

Ще одним чинником є певні коливання з боку землевласників щодо інвестування в довгострокові проєкти посадки дерев. І хоча продуктивне садіння дерев може принести реальну фінансову вигоду сільській економіці та сприяти стратегії нульового чистого доходу Сполученого Королівства, однак, державна підтримка садіння дерев продовжує зосереджуватися лише на запобіганні повеням і насадженні місцевих лісів виключно для збереження біорізноманіття. Сьогодні в країні більшість землі, яку можна засадити деревами, є сільськогосподарською. Confor зазначає, що диверсифікація землекористування шляхом більшої посадки дерев допоможе значній кількості ферм стати життєздатними, одночасно допомагаючи сільськогосподарському сектору внести свій внесок у «чистий нуль».

Варто відзначити, що в Сполученому Королівстві існує певний опір широкому садінню хвойних порід з боку деяких екологічних груп, які виступають за посадку лише місцевих широколистяних дерев. Це ігнорує значну вигоду для біорізноманіття, яка може бути забезпечена посадкою змішаних лісів відповідно до стандартів, що фактично були розроблені багатьма з тих самих екологічних груп.

Confor вважає, що необхідно кардинально змінити ставлення до посадки дерев, і якщо це буде зроблено, уряд зможе досягти своїх власних цілей і задовольнити амбіції щодо використання більшої кількості місцевої деревини в будівництві. Однак, це вимагатиме від уряду проведення широкої кампанії інформування про переваги насадження власних продуктивних лісів та підтримання біорізноманіття, що має допомогти перебороти хибні уявлення, які перешкоджають лісонасадженню.