Самосійні ліси

Підготував
Володимир ВАСИЛЬЧУК,
Газета “Природа і суспільство”
https://ekoinform.com.ua/?p=16351

Як їх залучити в лісове господарство?

Не секрет, що в Україні, а відтак, і на Житомирщині існує чимала кількість самозалісених територій, переважно на незадіяних у сільському виробництві землях запасу та резерву за ме­жами населених пунктів. Це так звані самосійні ліси, але точні дані про їх площі, обсяги, кількісні параметри поки відсутні. Експерти кажуть про сотні тисяч гектарів необлікованих вкритих лісом земель. Є вони і на території Житомирської області, особливо в північних районах, і йдеться не лише про забруднені радіацією «чорнобильські» площі, це можуть бути й «недоприватизовані» паї, власники яких не завершили процес приватизації або не захотіли (не змогли) стати їх офіційними спадкоємцями. Тому ці «завислі» агроугіддя десятками років не оброблялися та позаростали бур’яном і лісом.

В області загальна площа самозалісених земель також точно не встановлена, оскільки органи місцевого самоврядування зволікають із передачею земель під залісення, аргументуючи це тим, що такі землі потребують проведення інвентаризації (ревізії). Але коли вона розпочнеться і коли завершиться? Ніхто не знає.

Як відомо, інвентаризація земель проводиться задля встановлення місця розташування об’єктів землеустрою, їхніх меж, розмірів, правового статусу, виявлення земель, що не використовуються, використовуються раціонально або не за цільовим призначенням, виявлення і консервації деградованих сільськогосподарських угідь і забруднених земель, встановлення кількісних та якісних характеристик земель, необхідних для ведення Державного земельного кадастру, виявлення та виправлення помилок у відомостях Державного земельного кадастру, здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і прийняття на їх основі відповідних рішень органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування. Та у більшості випадків інвентаризацію земель запасу і резерву за межами населених пунктів сільські й селищні ради не проводять, пояснюючи це відсутністю коштів. Однак, така «патова» ситуація довго зберігатись не могла. Держава вирішила захистити самосійні ліси, передавши їх у подальше лісокористування, розробивши для цього правовий механізм.

10 липня набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження лісів». Цей закон реально допоможе збільшити лісові площі, також у ньому закладене правове підґрунтя для збереження біорізноманіття та нелісових природних екосистем, які виникли внаслідок непродуманого виведення з обороту й резервування орних земель.

Зараз Україна втрачає свої лісові угіддя через воєнні дії. Щоб їх відновити, потрібні будуть десятиліття. З 24 лютого майже 3 млн га лісу «пройдені війною». Є сподівання, що відновити лісові ресурси та збільшити їх площу допоможе залучення в лісогосподарський обіг самосійних лісів. Отож тепер є правові підстави, щоб узаконити самосійні ліси на землях сільськогосподарського призначення. «Цим ми можемо збільшити лісистість України на 500 тис. га, та при цьому заощадити сотні мільйонів гривень державних коштів, адже створення та догляд одного гектара лісу коштує декілька десятків тисяч гривень, – зазначив нещодавно Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. – Дуже важливо також, що близько 300 тис. га деградованих і малопродуктивних земель будуть незабаром задіяні й відновлені в ефективному обороті».

На Житомирщині над вирішенням проблеми залучення самозалісених територій до лісогосподарського обороту працюють давно як органи влади, так і лісогосподарські підприємства, адже підвищення лісистості – пріоритетне завдання лісівників.

Так, упродовж 2006–2010 років державними підприємствами, що належать до сфери управління Житомирського обласного управління лісового та мисливського господарства на малопродуктивних землях та землях, що вийшли з-під сільськогосподарського використання і були передані лісгоспам, вже залісено понад 6 тис. га площ.

Фахівці Житомирського ОУЛМГ провели необхідні розрахунки, розробили пропозиції і направили їх органам влади і місцевого самоврядування. Загалом, надіслано 168 клопотань на загальну площу 4600 га щодо виділення самозалісених та придатних для створення лісів земельних ділянок. Із них позитивне рішення органів місцевого самоврядування про виділення таких земель отримано поки на площу 1805 га, Зокрема по громадах: Коростенського району – 908 га, Житомирського району – 522 га, Новоград-Волинського району – 248 та Бердичівського району – 127 га.

Із загальної площі 1805 га: орієнтовно 1492 га становлять самозалісені землі, на 313 га із них необхідно запланувати лісорозведення, тобто створення нових (рукотворних) лісів.

Для цього необхідно заготовити лісове насіння, виростити садивний матеріал, підготовити ґрунт, посадити сіянці та здійснювати догляд за сіянцями упродовж п’яти-шести років.

Остаточна площа приєднаних лісових самосівів буде відома після виготовлення та оформлення державними підприємствами правовстановлюючої документації на право постійного користування новоприйнятими землями.

Після надання таких ділянок у постійне користування державним лісогосподарським підприємствам, лісгоспам за власні кошти необхідно буде провести лісовпорядкування, під час якого відповідно до географічних та природних умов будуть визначені категорії захисності, запроєктовані лісогосподарські заходи з метою їх покращення та належного виконання ними захисних, рекреаційно-оздоровчих природоохоронних та експлуатаційних функцій.

Але, відтепер, новий закон значно пришвидшить цю роботу, перемістить її у чітке правове поле. Зрозуміло, що й площі «приєднаних» самосійних угідь значно збільшаться.